Co oznacza EDP, EDT, EDC? Co wybrać?

Co oznacza EDP, EDT, EDC? Co wybrać?

Perfumy EDP – opinia i czy warto?

Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w wodę perfumowaną, kiedy zależy nam na trwałości zapachu i gdy lubimy czuć go na skórze przez cały dzień. Dobrej jakości produkty potrafią utrzymywać się nawet do 24 godzin, a zdarza się, że we włosach i na ubraniu dłużej! Jeżeli więc mamy jakiś ulubiony zapach, do którego lubimy wraca to wybór wody perfumowanej będzie tym właściwym. Woda perfumowana to również dobra opcja na wieczorne wyjście, zwłaszcza ta o nutach orientalnych lub orientalno-kwiatowych. Koszt zapachów mieszczących się w kategorii wody perfumowanej wynosi zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wody perfumowane dobrze sprawdzają się w sezonie jesienno-zimowym. Jest to czas, gdy lepiej przyjmujemy zapachy intensywne, bardziej angażujące zmysły.

EDT co to znaczy?

EDP to skrót od Eau de Toilette, czyli woda toaletowa. Produkty zapachowe określane w ten sposób zawierają od 5 do 10 procent substancji zapachowych. Takie zapachy są mniej intensywne niż wody perfumowane, co ma również przełożenie na ich mniejszą trwałość. Wody toaletowej można jednorazowo użyć w większej ilości, niż gdy ma to miejsce w przypadku produktów zaklasyfikowanych jako EDP, a utrzymują się na skórze i ubraniu do kilku godzin. Koszt takiego kosmetyku zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Wody toaletowe są powszechnie dostępne w drogeriach i perfumeriach, a także sklepach internetowych. 

Perfumy EDT – opinia i czy warto?

Większość pań lubi ładnie pachnieć, wiele nie przepada jednak za zapachami intensywnymi, gdyż potrafią przeprawić je nawet o ból głowy. W tej sytuacji warto sięgnąć po wodę toaletową – zwłaszcza na dzień, gdy zależy nam na czymś dyskretnym i nienachalnym. Latem również warto postawić na tego typu kosmetyki, gdyż dzięki mniejszej zawartości alkoholu zmniejsza się ryzyko wystąpienia oparzenia słonecznego. Wody toaletowe często bazują na nutach cytrusowych, delikatnie kwiatowych lub wodnych; idealnie odzwierciedlających klimat wiosny i lata. 

Te z nas, które mają ulubione nuty zapachowe, a nie potrafią wybrać między wodą perfumowaną a toaletową... tak naprawdę wcale nie muszą. Wiele zapachów jest dostępnych w różnych wersjach, zatem w zależności od pory dnia, pory roku, okoliczności, etc. możemy używać kosmetyków z tej samej linii, ale o różnym stężeniu. 

EDC – co to znaczy?

Ostatni omawiany typ produktów zapachowych to EDC, czyli Eau de Cologne – woda kolońska. Ten typ kosmetyków charakteryzuje się najmniejszym stężeniem olejków eterycznych. W 80 procentach stężeniu alkoholu znajduje się tylko od 3 do 5 procent olejków eterycznych. Wody kolońskie nie są zbyt trwałe: utrzymują się jedynie do dwóch godzin, jednak tuż po użyciu zapach jest niezwykle intensywny, mocno wyczuwalny. Ich koszt zaczyna się od kilkudziesięciu złotych w górę.

Perfumy EDC – opinia i czy warto?

Kiedy warto używać wody kolońskiej? Na pewno na początek dnia, po wzięciu prysznicu, kiedy chcemy przedłużyć uczucie świeżości przy porannej toalecie. Ten typ zapachu sprawdza się również na specjalne wyjście, na przykład biznesowe – dobrze dobrany zapach potrafi dodać pewności siebie i może stać się wręcz naszą "wizytówką". Mimo że kosmetyk ten nie należy do kategorii zapachów najtrwalszych, nie należy przesadzać z ilością nakładaną na skórze: wystarczą dwa psiknięcia w przypadku atomizera lub dwa zanurzenia palca i wklepanie zapachu w wybrany obszar ciała, np. nadgarstek.

Zaciekawiony? Poznaj naszą ofertę trwałych, wyjątkowych francuskich perfum i wybierz coś dla siebie bądź bliskich!

Aby dalej móc udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Prosimy zatem abyś wyraził zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Twoja prywatność i bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsza. Więcej na Polityka Prywatności. Akceptuje