Czy perfumy mają datę ważności?

Czy perfumy mają datę ważności?

Czy perfumy mogą się zepsuć?

Perfumy jak każdy inny produkt mają swoją datę ważności i niestety mogą się zepsuć. Istnieje wiele czynników poprzez które są one wystawione na niekorzystne działania. Mogą one spowodować ich szybsze zwietrzenie, zjełczenie lub jakąkolwiek inną negatywną reakcję. Jak rozpoznać, czy naszym perfumom skończył się termin przydatności, czy jeszcze nadają się do użycia?

Otóż sprawa wydaje się być bardzo prosta, ponieważ na wiele sposobów można naocznie stwierdzić czy dany zapach jest zdatny do nakładania go na siebie. Po pierwsze sam zapach. Jeżeli podczas aplikacji perfum wyczuwamy nieprzyjemną woń, skisłą albo wręcz na odwrót – praktycznie w ogóle nie czujemy aromatu ani nawet samego alkoholu to znak, że perfum nie należy używać. W pierwszym przypadku zepsuły się od czynników zewnętrznych lub zbyt długiego czasu od ich produkcji. Natomiast w drugiej sytuacji mamy do czynienia po prostu z wywietrzeniem się zapachu.

Następną informacją, która może nam dać znać, że coś się dzieje z perfumami to zmiana koloru. Zabarwienie substancji aromatycznych także pozwala nam na dojście do wniosku, że z produktem dzieje się coś niepokojącego. Zazwyczaj idzie to w parze razem ze zmianą zapachu. Warto na to zwrócić uwagę i nie korzystać z takich perfum, nie tylko ze względu na odpychającą woń, ale także na możliwość powstania plam na ubraniach lub dostania uczulenia na skórze.

Jak długo mogą stać perfumy?

Zazwyczaj na flakonach spotyka się oznaczenie, że od momentu otwarcia można z nich korzystać przez 12, 24 lub 36 miesięcy. Raczej nie przytrafia się tak, aby był to dłuższy czas. Wiele zależy również od tego w jaki sposób je przetrzymujemy. Powszechnie wiadomo, że im lepiej będziemy je przechowywać, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się pięknymi zapachami.

Aby jak najdłużej utrzymać zapach oraz największą zawartość flakonu, powinno się trzymać butelki w pozycji stojącej. Wiadomo, że podczas noszenia ich w torebce, kosmetyczce lub kurtce mogą się one delikatnie przechylać, co może skutkować niewielkim wylaniem, ale jednak też wyparowaniem zapachu w jakimś procencie. Dzieje się tak zwykle przy butelkach, które zamiast standardowego atomizera posiadają pompkę, w której jest odpowietrznik. Przez tę małą dziurkę potrafi uciec naprawdę sporo zapachu, dlatego też takie butelki polecamy do postawienia dla ozdoby w domu. Na wyjazdy lub wyjścia do pracy polecamy tradycyjne flakony.

Jak przechowywać perfumy?

Jedną z wytycznych, których powinno się raczej trzymać jest odpowiednia temperatura. Tak jak w przypadku wielu innych produktów, na przykład kosmetyków, zaleca się, aby była to temperatura pokojowa, nieprzekraczająca 25 stopni i nie niższa niż 15 stopni. Wiadomo, że podczas wakacyjnych dni na termometrze te kilka stopni może wzrosnąć, ale nie powinno to stanowić przeszkody.

Kolejną rekomendowaną metodą jest to, aby mniej więcej utrzymywać wilgotność na tym samym poziomie. Wiąże się to również poniekąd z temperaturą, natomiast w tej kwestii ważne jest to, aby w pomieszczeniu w którym trzymamy flakony nie wywoływać niepotrzebnie ciągle tej zmiany. Dlatego niezbyt dobrym pomysłem jest trzymanie perfum w łazience. To właśnie tam najczęściej dochodzi do zmiany temperatury oraz wilgotności kilka razy w ciągu doby. Niestety ma to znaczący wpływ na ich jakość.

Oprócz pomieszczenia, ważne jest również miejsce na którym układamy butelki. Wielu z nas lubi pochwalić się pokaźną kolekcją flakonów, dlatego też wystawiamy je w ładnych gablotkach, na półkach wiszących na ścianie, a czasem też na toaletkach. Przeważnie te miejsca są w ciągu dnia najdłużej nasłoneczniane, a to niestety bardzo źle wpływa na jakość perfum. Najlepiej znaleźć w swoim domu takie miejsce, które ma jak najmniej styczności z promieniami słońca.

Zaciekawiony? Poznaj naszą ofertę trwałych, wyjątkowych francuskich perfum i wybierz coś dla siebie bądź bliskich!

Aby dalej móc udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Prosimy zatem abyś wyraził zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Twoja prywatność i bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsza. Więcej na Polityka Prywatności. Akceptuje