Jakie składniki wyróżniamy w perfumach? Z czego się składają? Jaką rolę pełnią?

Jakie składniki wyróżniamy w perfumach? Z czego się składają? Jaką rolę pełnią?

Jakich składników używa się do produkcji perfum?

Wiele osób myśli, że składniki perfum zawsze są naturalne, a ich syntetyczne odpowiedniki nigdy w pełni nie będą oddawać zapachu, jaki jest wytwarzany oryginalnie. Tymczasem to właśnie większość aromatów, których używa się do produkcji perfum, są sztucznie wyprodukowane. Dzięki temu można otrzymać ten sam składnik w tańszy, szybszy i bardziej przyjazny ekologii sposób. Oczywiście z naturalnych składników takich jak owoce, kwiaty, wydzieliny zwierzęce, drzewa, przyprawy czy też trawy również pozyskuje się aromaty.

W perfumach wykorzystuje się nie tylko olejki eteryczne, ale i rozpuszczalniki na przykład w postaci alkoholu lub wody. To one są odpowiedzialne za stężenie procentowe, z którego potem wynika czy dany zapach jest wodą perfumowaną, toaletową czy kolońską.

Naturalne składniki pochodzenia zwierzęcego – skąd się biorą i jaki mają wpływ na kompozycje?

Jeśli chodzi o zapachy pochodzenia zwierzęcego to istnieją cztery najpopularniejsze na świecie. Z różnych względów wszystkie z nich są już na szczęście zastępowane przez odpowiedniki syntetyczne.
Pierwszym z nich jest piżmo otrzymywane z gruczołów kozła. Posiada zmysłowy aromat, a dodatkowo wzmacniają perfumy i powodują dłuższe utrzymywanie się ich na skórze.
Ambra to drugi z nich i jest pozyskiwany z kaszalota. Po długim suszeniu również pachnie bardzo kokieteryjnie.
Kastoreum to z kolei wydzielina z gruczołów bobra – utrwala perfumy oraz czyni je bardziej powabnymi.
Ostatnim składnikiem pozyskiwanym naturalnie stosowanym przy produkcji perfum jest cybet. To wydzielina z gruczołów cywety (przypominający kota lub lisa drapieżnik zamieszkujący tereny  Indii oraz Chin). Uważany za niesamowity afrodyzjak i utrwalacz perfum.

Rodzaje nut zapachowych używanych w produkcji perfum

Na przestrzeni lat powstało tyle rodzajów nut zapachowych, że każdy niezależnie od gustu jest w stanie znaleźć aromat, który w 100% będzie mu pasował pod każdym względem. Łączenie ze sobą akordów kwiatowych, owocowych, drzewnych, przyprawowych, morskich, wodnych czy cytrusowych daje naprawdę duże pole do popisu osobom tworzącym perfumy.

Ile aromatów wchodzi w skład jednej nuty zapachowej?

Tysiące akordów może składać się na jedną nutę zapachową. Na przykład nuta owocowa obejmuje akord gruszki, jabłka, czarnej porzeczki, arbuza lub mango. Natomiast nutę kwiatową stanowią aromaty jaśminu, róży, konwalii, goździków, irysa czy też fiołka. Tak można by wymieniać w nieskończoność przytaczając przykłady po kolei każdej nuty zapachowej. W każdym razie tych akordów istnieje setki tysiące, a skomponowanie z nich jakiegoś zapachu nie jest wcale takie łatwe.

Zawartość olejków eterycznych w przemyśle perfumeryjnym

Skoro w perfumach znajdują się już nuty zapachowe, to należałoby zapytać „Po co do tego jeszcze dodawać olejki eteryczne?” Otóż sprawa wygląda bardzo prosto. Są one świetnymi konserwantami, co sprawia, że przedłużają czas przydatności perfum. Dodatkowo mogą one stanowić fantastyczny bonus w postaci wzmocnienia zapachu. Korzyści płynące z zawartości olejku eterycznego to także zminimalizowanie wystąpienia uczulenia na skórze. Ponieważ po dodaniu sztucznego konserwantu istnieje większe prawdopodobieństwo pojawienia się reakcji alergicznej.

Najpopularniejszymi olejkami eterycznymi, które wykorzystuje się do produkcji perfum to na przykład olejek z tymianku, cynamonu, drzewa herbacianego, eukaliptusa, cytrusów oraz lawendy. To akurat one wykazują najlepsze działanie przeciwbakteryjne przez co stały się najczęściej używanymi produktami jako konserwanty.

Zaciekawiony? Poznaj naszą ofertę trwałych, wyjątkowych francuskich perfum i wybierz coś dla siebie bądź bliskich!

Aby dalej móc udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Prosimy zatem abyś wyraził zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Twoja prywatność i bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsza. Więcej na Polityka Prywatności. Akceptuje